Blog Idental

Inlay, onlay, overlay - specyfika nowoczesnych wkładów koronowych

Inlay, onlay, overlay to nazwy określające wkłady koronowe, które stanowią nowoczesne uzupełnienie protetyczne. Są one znacznie trwalsze niż standardowo wykorzystywana plomba dentystyczna, dlatego coraz więcej pacjentów gabinetów stomatologii estetycznej decydują się na to rozwiązanie.

Czym właściwie są uzupełnienia inlay, onlay, overlay?

Wkłady inlay, onlay, overlay znajdują zastosowanie przede wszystkim jako doskonała alternatywa dla tradycyjnych plomb w przypadku rozległych ubytków tkanek. Najczęściej wykonywane są na zębach bocznych - trzonowcach i przedtrzonowcach, które zostały objęte rozległymi ubytkami próchniczymi. Pozwalają na znacznie lepsze odwzorowanie powierzchni zęba niż plomba, szczególnie w przypadku rozległych ubytków.

Istnieją trzy wkłady koronowe, czyli inlay, onlay, overlay. Każdy z nich dobierany jest adekwatnie do specyfiki ubytków zębowych.

  • Uzupełnienie typu inlay stosowane jest w przypadku ubytków obejmujących tylko powierzchnię żującą zęba, pokrywając stoki guzków.
  • Uzupełnienia onlay stosowane są w przypadku konieczności odbudowywania guzków.
  • Uzupełnienie overlay zalecane jest w przypadku poważnych ubytków w zębie, gdy zdrowe pozostają wyłącznie ściany zęba bez górnej powierzchni żującej. Sięga powierzchni podniebiennych (językowych), stycznych oraz przedsionkowych w zębach.

Wkłady koronowe występują w jednym kawałku, co dodatkowo wpływa na ich trwałość, wytrzymałość i lepsze dopasowanie do warunków w jamie ustnej. Doskonale dostosowują się do kształtu, koloru oraz anatomicznej struktury zęba pacjenta. Co ważne, nie powodują one nadwrażliwości czy alergii, wykazując przy tym wyjątkową odporność na ścieranie.

Wskazania do zastosowania wkładów koronowych inlay, onlay, overlay

Wkłady koronowe inlay, onlay i overlay zalecane są szczególnie jako forma końcowej rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym. Świetnie sprawdzają się u pacjentów, u których występują rozległe zniszczenia korony zęba przez próchnicę. Ten rodzaj uzupełnienia to alternatywa dla tradycyjnych metod, które nie zawsze zapewniają wystarczającą trwałość przy odbudowie zębów. Zapewniają znacznie lepsze przenoszenie sił żucia i większą wytrzymałość na przeciążenia.

 

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej