Blog Idental

Nie tylko chore zęby podlegają zabiegom stomatologicznym. Dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu konieczne są również działania profilaktyczne - takie jak mające wiele zalet lakowanie.

Ból zębów może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj wywoływany jest przez próchnicę, stany zapalne dziąseł lub infekcje głębszych tkanek. Gdy występuje podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków, może być wynikiem nadwrażliwości. Zdarza się jednak, że to, co bierzemy za ból zęba, w rzeczywistości ma podłoże neurologiczne.

Z powodu pandemii wiele placówek - w tym gabinetów medycznych - zaczęło funkcjonować w ograniczonym zakresie. Dlatego niektórzy z nas mogą zastanawiać się, jak w czasach koronawirusa wygląda wizyta u dentysty. Czy wolno nam zgłosić się do lekarza na okresowy przegląd? A może zostaniemy wpuszczeni do gabinetu tylko w nagłych przypadkach, np. silnego bólu zębów?

Możemy chronić dziecko przed wadami zgryzu już od niemowlęctwa - m.in. poprzez konsekwentne eliminowanie z jego życia i otoczenia wszystkich czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój aparatu żucia. Na czym jednak dokładnie polega profilaktyka ortodontyczna?

Wady zgryzu - czyli, inaczej mówiąc, niewłaściwa budowa szczęki - nie tylko potrafią znacznie utrudnić nasze codzienne czynności takie jak mówienie czy spożywanie posiłków. Są również potencjalnie niebezpieczne, ponieważ wywołują zmiany, które w przyszłości mogą zaowocować poważnymi schorzeniami przyzębia i dziąseł. Dlatego jest bardzo ważne, by zauważyć je jak najwcześniej, a zauważone - zacząć korygować pod okiem lekarza.

Bardzo często prawdziwą przyczyną bólu głowy okazuje się… ból zęba. Promieniując na cały obszar twarzo-czaszki daje nieprzyjemne odczucie bólu głowy. Zamiast zatem łykać garściami przeciwbólowe tabletki, czym prędzej udaj się do kliniki dentystycznej.

Leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym, to jedna z najczęściej przeprowadzanych kuracji stomatologicznych. Nierzadko jest ona jedynym sposobem na zachowanie zęba w jamie ustnej. Podpowiadamy, na czym polega leczenie kanałowe i kiedy należy z niego skorzystać.

Korony porcelanowe stosowane są w przypadku ubytków zębowych powstałych pod wpływem złamania zęba lub próchnicy. Sprawdzają się zarówno w celu eliminacji dużych ubytków tkanek twardych, jak i zmian powierzchniowych, takich jak plamy czy przebarwienia. Są bardzo często wykonywane w gabinetach protetycznych, gdyż pacjenci doceniają ich właściwości oraz estetykę.

Inlay, onlay, overlay to nazwy określające wkłady koronowe, które stanowią nowoczesne uzupełnienie protetyczne. Są one znacznie trwalsze niż standardowo wykorzystywana plomba dentystyczna, dlatego coraz więcej pacjentów gabinetów stomatologii estetycznej decydują się na to rozwiązanie.
