Blog Idental

aparat ortodontyczny

Przyczyn wad zgryzu może być wiele. Problem z nieprawidłowo ukształtowanym zgryzem często jest wynikiem wad genetycznych lub niewłaściwych nawyków z okresu niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Ssanie smoczka lub kciuka, oddychanie przez usta czy zła pozycja języka to tylko część z nich. Niekiedy problem może być też wynikiem braku higieny jamy ustnej lub zaniedbań w leczeniu uzębienia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można skorygować wady zgryzu. Jednym z nich jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czy jego zdjęcie jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia ortodontycznego.

ból zęba

Leczenie kanałowe jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnych zmian zapalnych w strukturze zęba. Często to jedyny sposób, który zapobiega ekstrakcji. Niestety, większość pacjentów kojarzy endodoncję z najbardziej bolesnymi zabiegami w gabinetach stomatologicznych. Takie skojarzenie nie jest do końca prawdziwe, gdyż endodoncję we Wrocławiu m.in. w naszym gabinecie Idental Clinique wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia. Niemniej ze względu na inwazyjność zabiegu, trzeba liczyć się z tym, że ból zwykle odczuwa się dopiero po jego wykonaniu. Co może być przyczyną dyskomfortu oraz czy ból po leczeniu kanałowym jest powodem do obaw? O tym, kiedy powody do zmartwień są uzasadnione, przeczytasz poniżej.

Przeszedłeś leczenie kanałowe zęba i w związku z tym zaczął on ciemnieć? Niestety taka kolej rzeczy niekiedy bywa wynikiem nieprawidłowego leczenia. Nie musisz się jednak obawiać o to, że jeden ciemniejszy ząb zaburzy estetykę Twojego uśmiechu. Istnieją skuteczne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, dzięki którym można usunąć przebarwienia i przywrócić biel zęba. Jednym z nich jest wybielanie. Wybielanie zębów to nie tylko metoda, dzięki której można wyeliminować przebarwienia ze zdrowych zębów, ale także i tych martwych, które straciły biały kolor z powodu niedokładnego usunięcia martwej tkanki zęba. Na czym polega wybielanie i jakie są jego efekty? Sprawdź to, czytając poniższy artykuł.

dentysta

Nieprzyjemny ból zębów pojawiający się w kontakcie z zimnym lub gorącym pokarmem nazywamy nadwrażliwością, często nie uświadamiając sobie, że mogą to być pierwsze symptomy niebezpiecznego uszkodzenia struktury zębów, nazywanego przez stomatologów kwasową erozją szkliwa. To objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć, a udać się jak najszybciej po poradę do specjalisty. 

uśmiech

Marzysz o uśmiechu rodem z Hollywood, ale tradycyjne metody wybielania zębów nie są dla ciebie wskazane? Pasta wybielająca i regularna higiena jamy ustnej to za mało, aby twoje zęby odzyskały dawny blask? Zdecyduj się na licówki! Wszystko o nich znajdziesz w naszym wpisie.

Próchnica zębów mlecznych

Pierwsze zęby mleczne mogą zacząć pojawiać się u dzieci już od 6 miesiąca życia. Proces wymiany zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się między 6 a 7 rokiem życia dziecka i trwa aż do 12 urodzin. Higiena jamy ustnej od urodzenia jest kluczowym elementem profilaktyki stomatologicznej, która ma wpływ nie tylko na stan zębów mlecznych, ale przede wszystkim na stałe uzębienie. Co może zrobić rodzic, aby uchronić zęby mleczne swojego dziecka przed próchnicą?

Abfrakcja

Główną przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym jest pojawienie się próchnicy na zębach. Jednak to nie jedyna choroba, na którą narażone jest uzębienie człowieka. Bardzo często u pacjentów stwierdza się ubytki niepróchniczego pochodzenia, do których zaliczyć można abfrakcję, abrazję, atrycję oraz erozję. W poniższym artykule przedstawiamy etiologie powstawania abfrakcji.

złamany ząb

Złamany ząb to poważny problem i to nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych. Jak należy w takiej sytuacji postąpić i tym samym uniknąć poważniejszych problemów ze stanem jamy ustnej?

lakowanie

Nie tylko chore zęby podlegają zabiegom stomatologicznym. Dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu konieczne są również działania profilaktyczne - takie jak mające wiele zalet lakowanie.

Ból zębów

Ból zębów może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj wywoływany jest przez próchnicę, stany zapalne dziąseł lub infekcje głębszych tkanek. Gdy występuje podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków, może być wynikiem nadwrażliwości. Zdarza się jednak, że to, co bierzemy za ból zęba, w rzeczywistości ma podłoże neurologiczne.

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej