Blog Idental

implanty zębowe

Implanty stomatologiczne to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie stomatologii. Dzięki nim można skutecznie uzupełnić braki w uzębieniu, a tym samym poprawić komfort życia pacjentów. Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, aby dowiedzieć się, kto może skorzystać z tego rodzaju leczenia oraz jakie są jego najważniejsze zalety.

ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zęba zatrzymanego to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu zęba, który nie wykazuje tendencji do samoistnego wyrżnięcia się w jamie ustnej. Ząb zatrzymany może być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych, dlatego jego ekstrakcja jest często konieczna. W niniejszym artykule omówimy przyczyny i objawy zęba zatrzymanego oraz proces leczenia.

kontrola u dentysty

Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom jamy ustnej. Aby zachować zdrowe i piękne zęby, niezbędna jest regularna kontrola u dentysty. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny, co podlega kontroli u stomatologa oraz jak często należy kontrolować zęby u dentysty.

chore przyzębie

Zapalenie przyzębia to schorzenie jamy ustnej, które objawia się zmianami chorobowymi w obrębie dziąseł, błony śluzowej wyrostka zębodołowego, kości zębodołu oraz ozębnej. Zmiany te wywołuje obecność bakterii, których bytowanie na płytce nazębnej, może być efektem nieprawidłowej lub niedostatecznej higieny jamy ustnej. Zapalenie przyzębia, choć stricte nie dotyczy samych zębów, może stanowić poważne zagrożenie dla ich stabilności. Nieleczone bywa nawet przyczyną ich utraty. Szczególnie ważne jest więc szybkie rozpoznanie tej choroby i wdrożenie stosownego leczenia.

kobieta zgrzytająca zębami podczas snu

Bruksizm to niekontrolowane zgrzytanie zębami. Schorzenie to dotyka ludzi w różnym wieku, ale większość z nich w ogóle nie wie, że ma z nim do czynienia. Objawy bruksizmu da się zauważyć najczęściej w nocy podczas snu, dlatego osoba, która zgrzyta zębami, często nie jest świadoma tego, co robi. Zwykle dowiaduje się o tym od partnera bądź też dopiero później zauważa istotne zmiany w obrębie jamy ustnej, które są konsekwencjami nieleczenia tej dolegliwości.

aparat ortodontyczny

Przyczyn wad zgryzu może być wiele. Problem z nieprawidłowo ukształtowanym zgryzem często jest wynikiem wad genetycznych lub niewłaściwych nawyków z okresu niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Ssanie smoczka lub kciuka, oddychanie przez usta czy zła pozycja języka to tylko część z nich. Niekiedy problem może być też wynikiem braku higieny jamy ustnej lub zaniedbań w leczeniu uzębienia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można skorygować wady zgryzu. Jednym z nich jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czy jego zdjęcie jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia ortodontycznego.

ból zęba

Leczenie kanałowe jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnych zmian zapalnych w strukturze zęba. Często to jedyny sposób, który zapobiega ekstrakcji. Niestety, większość pacjentów kojarzy endodoncję z najbardziej bolesnymi zabiegami w gabinetach stomatologicznych. Takie skojarzenie nie jest do końca prawdziwe, gdyż endodoncję we Wrocławiu m.in. w naszym gabinecie Idental Clinique wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia. Niemniej ze względu na inwazyjność zabiegu, trzeba liczyć się z tym, że ból zwykle odczuwa się dopiero po jego wykonaniu. Co może być przyczyną dyskomfortu oraz czy ból po leczeniu kanałowym jest powodem do obaw? O tym, kiedy powody do zmartwień są uzasadnione, przeczytasz poniżej.

Przeszedłeś leczenie kanałowe zęba i w związku z tym zaczął on ciemnieć? Niestety taka kolej rzeczy niekiedy bywa wynikiem nieprawidłowego leczenia. Nie musisz się jednak obawiać o to, że jeden ciemniejszy ząb zaburzy estetykę Twojego uśmiechu. Istnieją skuteczne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, dzięki którym można usunąć przebarwienia i przywrócić biel zęba. Jednym z nich jest wybielanie. Wybielanie zębów to nie tylko metoda, dzięki której można wyeliminować przebarwienia ze zdrowych zębów, ale także i tych martwych, które straciły biały kolor z powodu niedokładnego usunięcia martwej tkanki zęba. Na czym polega wybielanie i jakie są jego efekty? Sprawdź to, czytając poniższy artykuł.

dentysta

Nieprzyjemny ból zębów pojawiający się w kontakcie z zimnym lub gorącym pokarmem nazywamy nadwrażliwością, często nie uświadamiając sobie, że mogą to być pierwsze symptomy niebezpiecznego uszkodzenia struktury zębów, nazywanego przez stomatologów kwasową erozją szkliwa. To objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć, a udać się jak najszybciej po poradę do specjalisty. 

uśmiech

Marzysz o uśmiechu rodem z Hollywood, ale tradycyjne metody wybielania zębów nie są dla ciebie wskazane? Pasta wybielająca i regularna higiena jamy ustnej to za mało, aby twoje zęby odzyskały dawny blask? Zdecyduj się na licówki! Wszystko o nich znajdziesz w naszym wpisie.

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej