Blog Idental

Czy warto zdecydować się na koronę porcelanową?

Korony porcelanowe stosowane są w przypadku ubytków zębowych powstałych pod wpływem złamania zęba lub próchnicy. Sprawdzają się zarówno w celu eliminacji dużych ubytków tkanek twardych, jak i zmian powierzchniowych, takich jak plamy czy przebarwienia. Są bardzo często wykonywane w gabinetach protetycznych, gdyż pacjenci doceniają ich właściwości oraz estetykę.

Specyfika koron porcelanowych

Korony stomatologiczne pozwalają na skuteczną odbudowę utraconych tkanek zęba, które uległy zniszczeniu pod wpływem np. urazów lub chorób próchnicowych. Wyróżniamy korony poddziąsłowe, dodziąsłowe i naddziąsłowe. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym również z porcelany. Korony porcelanowe dodatkowo wymagają odpowiedniej podbudowy — metalowej lub ceramicznej. Podbudowa metalowa jest mniej estetyczna niż ceramiczna, jednak nieco trwalsza.

Główną zaletą koron porcelanowych jest ich estetyka. Są też nieco bardziej wytrzymałe niż korony pełnoceramiczne. Wykonanie korony jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta bez względu na wiek.

Trwałość koron porcelanowych

Korony porcelanowe nie mają określonej żywotności. Wiele zależy od pacjenta. Jeśli będą prawidłowo użytkowane, są w stanie przetrwać w dobrym stanie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli jednak pacjent nie będzie o nie dbał, ulegną pęknięciu po kilku latach. Kiedy korona porcelanowa może ulec zniszczeniu? Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy pacjent ugryzie coś twardego, np. łupinę orzecha. Trzeba jednak pamiętać, że również naturalne zęby mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie będziemy ostrożni.

Niekiedy pacjenci decydują się na wymianę koron porcelanowych na nowe ze względów estetycznych. Porcelana jest materiałem stabilnym kolorystycznie, natomiast zęby naturalne ulegają ciągłym przebarwieniom. Z czasem ciemnieją, a kolor kolory pozostaje taki sam. Wówczas pacjent może zdecydować się na wymianę.

 

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej