Blog Idental

Czym jest leczenie kanałowe i kiedy się je wykorzystuje?

Objawy zapalenia miazgi zęba

Nieleczona próchnica wnika w coraz głębsze warstwy zęba. Początkowo atakuje szkliwo, później zębinę, a na końcu – miazgę. Bakterie bardzo szybko się rozmnażają i prowadzą do powstania stanu zapalnego, który objawia się silnym bólem oraz powoduje obrzęki. Dolegliwości utrzymują się od kilku minut do kilkunastu godzin i wzmagają po zjedzeniu lub wypiciu produktów spożywczych. Ból to pierwszy sygnał, który powinien zmotywować pacjenta do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. W trakcie wizyty dentysta wykona zdjęcie RTG. Na podstawie jego wyników  może określić, jak duże jest uszkodzenie zęba. Jeżeli uzna, że da się go uratować – wykona leczenie kanałowe.

Jak wygląda leczenie endodontyczne 

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od oczyszczenia zęba. Proces polega na usunięciu z jego wnętrza miazgi – niezależnie od tego, czy jest ona żywa, czy martwa. Tak przygotowane kanały zostają poddane dezynfekcji i oczyszczeniu, a następnie wypełnione gutaperką i materiałami uszczelniającymi. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zęba. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, leczenie endodontyczne jest niemal całkowicie bezbolesne i szybkie. Na początku wizyty pacjentowi podaje się środek znieczulający, który niemal całkowicie eliminuje ryzyko powstania bólu. Jeżeli nie dojdzie do żadnych komplikacji, to ząb można wyleczyć w trakcie jednej wizyty. Odpowiednio przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala zachować ząb w jamie ustnej i nie niesie za sobą niepożądanych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego jest hemofilia. Dodatkowo kobiety w ciąży powinny wcześniej skonsultować  decyzję o leczeniu z lekarzem ginekologiem.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej