Blog Idental

Jakie są rodzaje wad zgryzu?

Wady zgryzu - czyli, inaczej mówiąc, niewłaściwa budowa szczęki - nie tylko potrafią znacznie utrudnić nasze codzienne czynności takie jak mówienie czy spożywanie posiłków. Są również potencjalnie niebezpieczne, ponieważ wywołują zmiany, które w przyszłości mogą zaowocować poważnymi schorzeniami przyzębia i dziąseł. Dlatego jest bardzo ważne, by zauważyć je jak najwcześniej, a zauważone - zacząć korygować pod okiem lekarza.

W jaki sposób klasyfikujemy wady zgryzu

Wady zgryzu dzielą się na grupy o charakterystycznych cechach. Wśród nich rozróżniamy wady dotylne lub doprzednie w stosunku do płaszczyzny czołowej, wady poprzeczne w stosunku do płaszczyzny strzałkowej, wady pionowe w stosunku do płaszczyzny poziomej, niewłaściwe ustawienie zębów, a także niedostateczny rozrost lub przerost szczęki albo żuchwy. Choć wszystko to brzmi dość przerażająco, wady te są możliwe do skorygowania poprzez leczenie ortodontyczne.

Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie najczęściej spotykanych przykładów wraz z krótkimi objaśnieniami.

 

Najczęstsze wady zgryzu

  1. Tyłozgryz

Jest to najczęściej spotykana przypadłość - szacuje się, że cierpi na nią ok. 70% osób mających wady zgryzu. Osoby z tyłozgryzem mają dolny łuk zębów wysunięty do tyłu wobec górnego łuku - z tej przyczyny nie stykają się one ze sobą. Może to prowadzić do nieznacznej deformacji twarzy oraz problemów z wysławianiem się.

  1. Stłoczenia

Cierpiące na tę wadę osoby mają zbyt duże zęby, by zmieściły się one w zębodołach, w związku z czym często rosną pod dziwnymi kątami lub obrócone.

  1. Odseparowane zęby

Tzw. „furtki między zębami” stanowią efekt zbyt dużej ilości przestrzeni w szczęce lub żuchwie.  Są to wyraźnie widoczne przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami.

  1. Zgryz otwarty

W wyniku tej wady zęby nie stykają się ze sobą, tworząc tzw. szparę niedogryzową. Ma ona wpływ na naszą zdolność żucia jedzenia oraz poprawne wypowiadanie się. Ponadto występowanie tej wady wywołuje powiększenie kąta żuchwy, wydłużenie dolnej części twarzy, a także niskie napięcie mięśni warg i tzw. gotyckie podniebienie.

  1. Zgryz krzyżowy

Wskutek występowania tej wady dolny łuk zębów częściowo lub w całości zachodzi na górny.

  1. Zgryz głęboki

Sprawia on, że górne zęby są wysunięte, zachodząc w ten sposób na dolne. Jest to o tyle niebezpieczne, że zęby w ten sposób ścierają się szybciej, co w przyszłości może wpłynąć na występowanie chorób dziąseł i przyzębia.

  1. Przodozgryz

Osoby cierpiące na przodozgryz mają szczękę oraz dolną wargę wysuniętą do przodu, a także dolny łuk zębów zachodzący na górny.

 

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej