Blog Idental

Czy to na pewno ból głowy? Kilka słów o nietypowych bólach zęba.

Bardzo często prawdziwą przyczyną bólu głowy okazuje się… ból zęba. Promieniując na cały obszar twarzo-czaszki daje nieprzyjemne odczucie bólu głowy. Zamiast zatem łykać garściami przeciwbólowe tabletki, czym prędzej udaj się do kliniki dentystycznej.

Bóle zębów z powodu… próchnicy

Jedną z przyczyn promieniującego do głowy bólu zęba jest próchnica, a dokładniej spowodowane nią zapalenie miazgi. Co charakterystyczne, ból pojawia się wówczas najczęściej podczas przybierania pozycji leżącej, przy pochylaniu się lub spożywaniu bardzo gorących pokarmów. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, oznacza to najprawdopodobniej, że zakażona bakteriami miazga zęba obumarła. Jedynym ratunkiem jest wizyta u dentysty.

Na czym polega martwica miazgi zębowej?

Jeszcze silniejszy ból zęba oraz głowy odczuwają pacjenci w przypadku zaawansowanego stadium martwicy miazgi, której towarzyszy obrzęk policzka. Jeśli wystąpiło zapalenie tkanek około wierzchołkowych, ból jest uciążliwy i mocny, jeśli powstał ropień zębowy, wówczas ból będzie miał charakter ciągły i ostry. Bardzo często występuje on razem z obrzękiem twarzy, silnym bólem głowy, powiększonymi węzłami chłonnymi szyi, a nawet gorączką. Z takim bólem warto zgłosić się do naszej kliniki dentystycznej, w której jego przyczyna zostanie szybko zdiagnozowana i w której od razu wdrożymy niezbędne leczenie. 

Fantomowe bóle zębów

Do jednych z bardziej nietypowych przypadłości należą fantomowe bóle zębów, związane z ich ekstrakcją. Pojawiają się w miejscu usuniętego zęba i spowodowane są nieprawidłowym przetwarzaniem sygnałów między nerwami a mózgiem. Mogą być także efektem uszkodzenia nerwu, do którego doszło w trakcie usuwania zęba.

Zapalenie zatok szczękowych przyczyna bólu zębów i …głowy

Lekkie, ale jednocześnie tępe bóle głowy towarzyszyć mogą także zapaleniu zatok szczękowych, spowodowanym przez zmiany zapalne w miazdze zębowej i tkankach około wierzchołkowych. Winne mu są również długo nieleczone próchnica i powikłania po leczeniu kanałowym oraz ekstrakcji zęba.

Jeśli zatem ból głowy jest uporczywy i nie mija nawet po zażyciu sporej dawki tabletek przeciwbólowych, warto udać się do stomatologa. Często bowiem okazuje się, że przyczyną bólu głowy jest… ból zęba.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej