Czy to na pewno ból głowy? Kilka słów o nietypowych bólach zęba.
Bardzo często prawdziwą przyczyną bólu głowy okazuje się… ból zęba. Promieniując na cały obszar twarzo-czaszki daje nieprzyjemne odczucie bólu głowy. Zamiast zatem łykać garściami przeciwbólowe tabletki, czym prędzej udaj się do kliniki dentystycznej.
Bóle zębów z powodu… próchnicy
Jedną z przyczyn promieniującego do głowy bólu zęba jest próchnica, a dokładniej spowodowane nią zapalenie miazgi. Co charakterystyczne, ból pojawia się wówczas najczęściej podczas przybierania pozycji leżącej, przy pochylaniu się lub spożywaniu bardzo gorących pokarmów. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, oznacza to najprawdopodobniej, że zakażona bakteriami miazga zęba obumarła. Jedynym ratunkiem jest wizyta u dentysty.
Na czym polega martwica miazgi zębowej?
Jeszcze silniejszy ból zęba oraz głowy odczuwają pacjenci w przypadku zaawansowanego stadium martwicy miazgi, której towarzyszy obrzęk policzka. Jeśli wystąpiło zapalenie tkanek około wierzchołkowych, ból jest uciążliwy i mocny, jeśli powstał ropień zębowy, wówczas ból będzie miał charakter ciągły i ostry. Bardzo często występuje on razem z obrzękiem twarzy, silnym bólem głowy, powiększonymi węzłami chłonnymi szyi, a nawet gorączką. Z takim bólem warto zgłosić się do naszej kliniki dentystycznej, w której jego przyczyna zostanie szybko zdiagnozowana i w której od razu wdrożymy niezbędne leczenie.
Fantomowe bóle zębów
Do jednych z bardziej nietypowych przypadłości należą fantomowe bóle zębów, związane z ich ekstrakcją. Pojawiają się w miejscu usuniętego zęba i spowodowane są nieprawidłowym przetwarzaniem sygnałów między nerwami a mózgiem. Mogą być także efektem uszkodzenia nerwu, do którego doszło w trakcie usuwania zęba.
Zapalenie zatok szczękowych przyczyna bólu zębów i …głowy
Lekkie, ale jednocześnie tępe bóle głowy towarzyszyć mogą także zapaleniu zatok szczękowych, spowodowanym przez zmiany zapalne w miazdze zębowej i tkankach około wierzchołkowych. Winne mu są również długo nieleczone próchnica i powikłania po leczeniu kanałowym oraz ekstrakcji zęba.
Jeśli zatem ból głowy jest uporczywy i nie mija nawet po zażyciu sporej dawki tabletek przeciwbólowych, warto udać się do stomatologa. Często bowiem okazuje się, że przyczyną bólu głowy jest… ból zęba.