Blog Idental

Czy istnieje coś takiego jak profilaktyka ortodontyczna?

Możemy chronić dziecko przed wadami zgryzu już od niemowlęctwa - m.in. poprzez konsekwentne eliminowanie z jego życia i otoczenia wszystkich czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój aparatu żucia. Na czym jednak dokładnie polega profilaktyka ortodontyczna?

Najważniejsze zasady profilaktyki ortodontycznej

Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyny wad zgryzu mogą mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie. Mogą to być np. wady postawy czy nawet kładzenie dziecka w nieprawidłowej pozycji podczas karmienia i snu. Dlatego profilaktyka ortodontyczna obejmuje wiele aspektów życia dziecka, które pozornie mogą nie być z nią związane.

Profilaktyka ortodontyczna powinna obejmować:

  1. Odpowiednie karmienie niemowląt - podczas karmienia głowa i tułów dziecka muszą być ułożone pionowo tak, by dolna część jego ciała spoczywała na brzuchu i udach osoby karmiącej. Jest to konieczne, ponieważ w przypadku poziomego ułożenia hamujemy doprzedni wzrost żuchwy, sprawiamy też, że dziecku jest trudniej oddychać przez nos oraz przełykać. Jeżeli karmimy butelką, pamiętajmy, że nie należy jej za bardzo dociskać, i że powinna znajdować się pod kątem mniej więcej 45 stopni wobec ust dziecka.
  2. Właściwe karmienie butelką - jeżeli karmimy butelką, pamiętajmy również o tym, że smoczek powinien mieć naturalny kształt, w miarę możliwości przypominający kobiecy sutek. Najlepiej też, jeżeli zamiast jednego dużego otworu ma kilka małych. Karmienie piersią to naturalny czynnik pozytywnie wpływający na rozwój prawidłowego zgryzu oraz czynności żucia. Jeżeli więc zadbamy o złudzenie, że dziecko nie jest karmione sztucznie, zmniejszymy prawdopodobieństwo późniejszego wystąpienia u niego skłonności do ssania kciuka. Dzięki temu oddalimy ryzyko wystąpienia wad zgryzu i tym samym konieczność inwazyjnego leczenia w zakresie stomatologii dziecięcej.
  3. Układanie do spania - układając dziecko do snu, zadbajmy, by miało płaskie i nie nazbyt miękkie podłoże oraz spłaszczoną, lekko pochyloną ku przodowi poduszkę. Dzięki temu leżącemu dziecku łatwiej będzie oddychać, obniży się też napięcie mięśni jego szyi i twarzy. Ponadto w tej pozycji dziecko będzie miało zamknięte usta - zbyt wysoka poduszka może skutkować wsuwaniem się górnej wargi między wały dziąsłowe, a zbyt niska - powodować otwarcie ust, a tym samym przesuwanie się żuchwy do tyłu i problemy z oddychaniem. Wszystko to może wpływać na nieprawidłowe ukształtowanie żuchwy w przyszłości czy powstawanie zaburzeń mięśniowych.
  4. Higiena jamy ustnej - starsze dziecko należy regularnie zachęcać do częstej i prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto też regularnie zabierać dziecko na kontrole - wczesne wykrycie i leczenie ewentualnej próchnicy pozwoli uchronić je przed zbyt wczesnymi ubytkami w uzębieniu.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej