Blog Idental

Czy możemy pójść do dentysty w czasie trwania koronawirusa?

Obecność koronawirusa w znaczącym stopniu zmieniła oblicze opieki stomatologicznej - ze względu na trudności w realizacji wszystkich świadczeń zdrowotnych większość gabinetów ograniczyła lub nawet czasowo uniemożliwiła niektóre oferowane przez siebie usługi. Dotyczy to przede wszystkim zabiegów czysto estetycznych - w chwili obecnej priorytet stanowią ci pacjenci, którzy ze względu na ból czy zagrożenie zdrowia wymagają leczenia w trybie pilnym.

Nie oznacza to jednak, że wolno nam zgłosić się do lekarza wyłącznie w sytuacji, gdy boli nas ząb. Jeżeli nosimy aparat, wciąż możemy skorzystać z usługi leczenia ortodontycznego np. w przypadku jego awarii. Wykonywane są również zabiegi w zakresie chirurgii stomatologicznej, choć i tu lekarze zmuszeni są ograniczać liczbę wykonywanych zabiegów do tych najpilniejszych.

 

Ochrona przed koronawirusem w gabinecie stomatologicznym

Ponieważ COVID-19 to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową, zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się jest szczególnie ważne w przypadku zabiegów stomatologicznych. Wirus może bowiem gromadzić się w ślinie, co stwarza zagrożenie dla pracujących w polu oddechowym pacjenta stomatologów. Dlatego na czas trwania pandemii wszystkie działania dezynfekcyjne przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych są jeszcze bardziej radykalne niż dotychczas - oznacza to, że oprócz zwyczajowej sterylizacji wszystkich narzędzi odkażaniu poddaje się również obszar wokół fotela dentystycznego, przede wszystkim zaś powietrze w gabinecie - w przeciwnym razie wirus mógłby przetrwać w nim nawet przez kilka godzin.

Oprócz poszerzenia i usprawnienia działań dezynfekcyjnych zmiany zaszły także w sposobie przyjmowania pacjentów - przed rozpoczęciem wizyty poddawani są oni szczegółowemu wywiadowi epidemiologicznemu. Pracownicy gabinetów stosują też wszelkie dostępne środki mające na celu zapewnienie pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa.

 

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej