Blog Idental

Ból zęba czy neuropatia?

Ból zębów może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj wywoływany jest przez próchnicę, stany zapalne dziąseł lub infekcje głębszych tkanek. Gdy występuje podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków, może być wynikiem nadwrażliwości. Zdarza się jednak, że to, co bierzemy za ból zęba, w rzeczywistości ma podłoże neurologiczne.

Czym jest neuropatyczny ból zęba?

Ból neuropatyczny to nieczęsto spotykana przypadłość – dlatego część ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z jego istnienia. Co więcej, w wielu przypadkach przypomina on ból zęba. Objawy mogą zmylić nawet niektórych stomatologów, którzy stosują leczenie kanałowe, a czasem nawet usuwają rzekomo chory ząb. Tymczasem ból powraca w zębie sąsiednim, a gdy i ten zostanie usunięty – w kolejnym.

Przyczyną powstawania bólu neuropatycznego jest uszkodzenie, uciśnięcie lub patologiczne zmiany zachodzące w neuronach. Co więcej, zanik przyczyny nie zawsze oznacza ulgę i koniec dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że nawet zaleczony nerw wciąż przesyła do mózgu sygnały mówiące, że został naruszony.

Niestety, leczenie bólu neuropatycznego stanowi kwestię dość złożoną. Ponieważ nie zaradzą mu opioidowe leki przeciwbólowe ani środki przeciwzapalne, konieczne jest poszukiwanie metod polegających bezpośrednio na uspokojeniu układu nerwowego. Stosuje się tu więc trójcykliczne środki antydepresyjne oraz leki przeciwdrgawkowe.

Pewien skutek odnosi też elektrostymulacja prądami TENS – jest to niefarmakologiczna terapia przeciwbólowa, która polega na stymulowaniu układu nerwowego prądem o niskiej częstotliwości. Impulsy elektryczne przekazywane przez skórę są w stanie do pewnego stopnia stłumić sygnały przesyłane przez nerw do mózgu, a tym samym zapobiec wykształcaniu się w tym ostatnim uczucia bólu. Terapia TENS stosowana jest w przypadku występowania bólu ostrego lub przewlekłego.

Wykonywane tą metodą zabiegi przeprowadzane są w gabinetach fizjoterapeutycznych. Możliwe jest jednak zakupienie niewielkiego mobilnego urządzenia TENS i użytkowanie go samodzielnie w miarę potrzeby.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej