Blog Idental

Na czym polega lakowanie?

Nie tylko chore zęby podlegają zabiegom stomatologicznym. Dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu konieczne są również działania profilaktyczne - takie jak mające wiele zalet lakowanie.

 

Dlaczego warto zdecydować się na lakowanie zębów?

Lakowanie to zabieg profilaktyczny służący zabezpieczeniu zębów przed próchnicą. Obejmuje on nałożenie laku medycznego na bruzdy na powierzchni zębów. Lakowanie przeprowadzane jest na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Stanowią one podatny grunt dla rozwoju próchnicy ze względu na to, że ich górna powierzchnia jest pofalowana i pełna szczelin. Dzięki osłonie w postaci warstwy preparatu nie osadza się w nich płytka nazębna, co z kolei zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego i próchnicy. Jednocześnie lakowanie bruzd wygładza powierzchnię zęba, co ułatwia jego prawidłową higienę. To ostatnie jest szczególnie ważne z uwagi na wczesne pojawienie się i długi czas wyrzynania zębów trzonowych i przedtrzonowych, co niekiedy może uniemożliwiać ich efektywne czyszczenie. Z tego względu zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu jak najwcześniej - nawet u dzieci w wieku 6-7 lat, u których pojawiły się już stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe. Powinien być on przy tym wykonywany podczas każdej okresowej wizyty u dentysty.

 

Jak przebiega proces lakowania zębów?

Lakowanie to zabieg nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny. W pierwszej kolejności zęby zostają wyczyszczone za pomocą specjalistycznej szczoteczki działającej w oparciu o mikrosilnik. Po wykonaniu tej czynności na zęby nałożony zostaje żel wytrawiający w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności laku. Po usunięciu preparatu i osuszeniu zębów następuje etap lakowania. Dentysta nakłada na powierzchnię zębów cienką powłoczkę laku - dzięki płynnej konsystencji może on szczelnie wypełnić wszystkie nierówności. Po zakończeniu tej czynności pora na utwardzenie naniesionego środka poprzez naświetlanie specjalistyczną lampą. Ostatnim działaniem jest sprawdzenie, czy zabieg nie wpłynął negatywnie na kształt zgryzu.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej