Blog Idental

Złamany ząb. Co robić?

Złamany ząb to poważny problem i to nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych. Jak należy w takiej sytuacji postąpić i tym samym uniknąć poważniejszych problemów ze stanem jamy ustnej?

Co robi się w przypadku złamania zęba?

Przede wszystkim – zachowuje spokój i przechodzi do działania. Pomimo złamania zęba często okazuje się bowiem, że na zdrowym korzeniu można go odbudować. Korzeń jest zdrowy wtedy, gdy nie jest ułamany i zniszczony oraz można zmieścić na nim wkład, a następnie koronę. Oczywiście zdarza się, że ząb został złamany na tyle głęboko, że niezbędne będzie wykonanie bardziej skomplikowanego zabiegu. Aby jednak ocenić, które rozwiązanie okaże się odpowiednie w danej sytuacji, trzeba umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Nie należy jednak zwlekać z konsultacją, bowiem z czasem nieleczony ząb staje się coraz słabszy. Pacjent będzie miał więc potencjalnie mniejsze szanse na szybkie wyleczenie i odbudowanie zęba, bez konieczności wykonywania bardzo skomplikowanych zabiegów.

Kiedy wszczepia się implant?

Gdy konieczne jest zastąpienie korzenia własnego zęba, wykonuje się zabieg z zakresu implantologii. Jest to nowoczesna technologia uzupełniania braków zębowych w sposób stały, bez konieczności wyjmowania z ust takiego odpowiednika. Zaletą nowoczesnych implantów zębowych, które wykorzystujemy również w przypadku złamania zębów jest to, że nie naruszają sąsiednich zębów, a także cechują się dużą trwałością.

Implanty tytanowe, które stosujemy w naszym gabinecie, gwarantują dodatkowo szybszy czas rekonwalescencji i wytrzymują duże obciążenia. Dodatkowo nie powodują stanów zapalnych i ich wszczepienie nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia przez organizm.

Co w przypadku złamania tylko kawałka zęba?

Jeśli doszło do złamania kawałka zęba, wówczas można go dobudować za pomocą licówki. Są to cienkie płytki kompozytowe lub porcelanowe mocowane tak, aby stanowiły naturalne przedłużenie zęba. Pozwalają również korygować przebarwienia, dlatego też mają zastosowanie nie tylko w przypadku złamań.

Postępowanie w przypadku złamania zęba uzależnione jest od wymiaru uszkodzeń oraz tego, czy korzeń pozwala na odbudowę. Zawsze jednak niezbędna jest pomoc stomatologa, który zaplanuje indywidualny plan leczenia, dopasowany do potrzeb i często również możliwości finansowych pacjenta.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej