Blog Idental

Abfrakcja, czyli ubytek pochodzenia niepróchniczego

Główną przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym jest pojawienie się próchnicy na zębach. Jednak to nie jedyna choroba, na którą narażone jest uzębienie człowieka. Bardzo często u pacjentów stwierdza się ubytki niepróchniczego pochodzenia, do których zaliczyć można abfrakcję, abrazję, atrycję oraz erozję. W poniższym artykule przedstawiamy etiologie powstawania abfrakcji.

Co to jest abfrakcja zębów?

Abfrakcja, określana często jako ubytek klinowy, powstaje na skutek długotrwałego zginania się korony zęba pod wpływem zbyt dużych obciążeń zgryzowych. Prowadzi to do mikro urazów szkliwa oraz zębiny. Najczęściej do tych zmian dochodzi w obszarze przyszyjkowym zębów tylnych, lecz takie ubytki mogą pojawić się na każdym zębie. Zmiany abfrakcyjne charakteryzują się twardą, gładką i błyszczącą powierzchnią.

Braki zębowe, czy różnego rodzaju wady zgryzu zwiększają ryzyko powstawania abfrakcji. W takich przypadkach siły występujące podczas żucia nie rozkładają się prawidłowo, a nieodpowiednie napięcie mięśniowe powoduję zgięcie zęba.

W jaki sposób leczy się abfrakcję?

Dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularna profilaktyka stomatologiczna pozwala w dużym stopniu na uniknięcie zmian pochodzenia niepróchniczego. W przypadku ich wystąpienia wczesna interwencja może zapobiec nieodwracalnym zmianom, takim jak złamanie korony zęba. Leczenie ubytków abfrakcyjnych to przede wszystkim działania eliminujące problemy zgryzu, takie jak:

  • leczenie ortodontyczne wad zgryzu,
  • uzupełnienie brakujących zębów,
  • wypełnienie ubytków szkliwa.

Niepróchnicowe ubytki występują niezależnie od wieku na skutek zarówno czynników fizycznych, jak i chemicznych. Do ich powstawania przyczynia się również stres, który może negatywnie oddziaływać na zgryz (bruksizm). Każdy ubytek tego typu może prowadzić do nadwrażliwości zębów oraz pogorszenia estetyki uzębienia. Z tego powodu zmiany pochodzenia niepróchniczego wymagają pomocy stomatologa. Nie leczenie takich zmian może doprowadzić do złamania korony zęba.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej