Blog Idental

Nie bagatelizujmy próchnicy zębów mlecznych

Pierwsze zęby mleczne mogą zacząć pojawiać się u dzieci już od 6 miesiąca życia. Proces wymiany zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się między 6 a 7 rokiem życia dziecka i trwa aż do 12 urodzin. Higiena jamy ustnej od urodzenia jest kluczowym elementem profilaktyki stomatologicznej, która ma wpływ nie tylko na stan zębów mlecznych, ale przede wszystkim na stałe uzębienie. Co może zrobić rodzic, aby uchronić zęby mleczne swojego dziecka przed próchnicą?

Jakie są przyczyny powstawania próchnicy zębów mlecznych?

Próchnica jest chorobą, która bardzo często dotyka dzieci. Związane jest to z brakiem nauki odpowiedniego dbania o zęby. Dlatego priorytetem rodziców musi być wdrażanie higieny jamy ustnej u najmłodszych dzieci poprzez zachęcanie dzieci do samodzielnego mycia i zabawy szczoteczką oraz pastą. Na końcu jednak to zawsze rodzic powinien pomóc dziecku dokładnie wyszczotkować zęby. Pomimo faktu, że zęby mleczne wypadają, najlepiej jest nie dopuścić do rozwoju próchnicy, w czym pomogą regularne wizyty u dentysty dziecięcego.

Obok niewystarczającej higieny jamy ustnej istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój próchnicy jest nieprawidłowa dieta bogata w cukry i kwasy. Długotrwałe oddziaływanie kwasów wpływa negatywnie na zęby, powodując rozmiękczanie szkliwa. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, co również przyczynia się do szybkiego rozwoju próchnicy.

Pojawiająca się i nieleczona próchnica zębów mlecznych ma ogromny wpływ na uzębienie stałe. Jeśli choroba ta zostanie zignorowana i nie podejmie się odpowiedniego działania, w przyszłości zęby stałe będą słabiej zmineralizowane i osłabione. Z tego powodu próchnice zębów mlecznych należy bezwzględnie leczyć w gabinecie stomatologicznym.

Profilaktyka próchnicy oraz leczenie zębów mlecznych

Kluczem do zapobiegania rozwoju próchnicy u dzieci jest kształtowanie w nich zdrowych nawyków, do których zaliczyć możemy:

  • Zdrowe odżywianie – produkty, które mają negatywny wpływ na zęby to przede wszystkim słodycze, oraz słodkie napoje. Wszelkie cukierki czy chipsy przyklejają się do zębów, utrudniając ich dokładne usunięcie podczas szczotkowania zębów. Zamiast tego zaproponujmy dziecku zdrowe przekąski w postaci warzyw i owoców. Najlepsza do picia będzie woda mineralna.
  • Higienę jamy ustnej – dokładne mycie zębów z pomocą rodziców minimum dwa razy dziennie: rano i wieczorem.
  • Regularne kontrole stomatologiczne – warto wybrać się z dzieckiem do lekarza już od najmłodszych lat. W naszym gabinecie prowadzimy wizyty adaptacyjne, które pozwalają dziecku na poznanie i oswojenie się ze stomatologiem dziecięcym oraz wyposażeniem gabinetu. Dziecko powinno odwiedzać stomatologa średnio co 3-6 miesięcy.

Wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na wykrycie ewentualnej próchnicy w początkowym stadium. Jest to o tyle istotne, że w przypadku plam próchnicowych leczenie polega na remineralizacji zębów, a więc działaniu wzmacniającym. Specjalne pasty zwiększające mineralizacje zębów, tworzą warstwę ochronną na zębach, czyniąc je bardziej odpornymi oraz ograniczając rozwój bakterii próchnicowych. Próchnica zębów postępuje bardzo szybko, gdy obejmie zębinę, należy usunąć ubytek oraz wstawić plombę.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej