Blog Idental

Kwasowa erozja szkliwa - objawy i leczenie

Nieprzyjemny ból zębów pojawiający się w kontakcie z zimnym lub gorącym pokarmem nazywamy nadwrażliwością, często nie uświadamiając sobie, że mogą to być pierwsze symptomy niebezpiecznego uszkodzenia struktury zębów, nazywanego przez stomatologów kwasową erozją szkliwa. To objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć, a udać się jak najszybciej po poradę do specjalisty. 
Kwasowa erozja szkliwa to płaskie, gładkie i niezauważalne ubytki w strukturze zęba, (początkowo szkliwa, później także zębiny) wywołane reakcjami chemicznymi pod wpływem kwasów. Pojawiają się one w różnych częściach powierzchni zęba, zwykle innych niż miejsca, w których rozwija się próchnica. Zazwyczaj nie ma ich na powierzchniach stycznych i przyszyjkowych ani na bruzdach i brzegach siecznych. Kiedy proces jest zaawansowany, zęby stają się matowe, szorstkie lub lekko żółte lub nawet przezroczyste. Są także bardzo kruche, podatne na urazy mechaniczne. Choroba może prowadzić do uszkodzenia miazgi zęba i wymagać leczenia kanałowego. Kwasowa erozja we wczesnych stadiach jest trudna do zaobserwowania, diagnozę może postawić jedynie specjalista stomatolog

Co jest przyczyną kwasowej erozji szkliwa?

Kwasową erozję zębów wywołują substancje pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego. Wśród najbardziej niebezpiecznych zewnętrznych substancji wymienia się coca-colę i napoje zawierające kwasy w składzie, soki zawierające kwasy owocowe, alkohol, owoce (szczególnie cytrusowe), a także niektóre warzywa (szparagi, szczaw, brukselka). Wszystkie te produkty powodują silne obniżenie pH w ustach.   
Choroby ogólnoustrojowe również mogą być przyczyną erozji szkliwa. Wewnętrzną substancją, która może niszczyć powierzchnię zębów, jest kwas żołądkowy. Do jego kontaktu  z powierzchnią zębów może dochodzić w trakcie wymiotów lub częściowego cofania się zawartości treści żołądkowej przy zgadze lub refluksie żołądkowo-przełykowym. Również zaburzenia pracy ślinianek (spowodowane na przykład przyjmowaniem niektórych leków) mogą powodować obniżenie pH jamy ustnej.  

Jak leczyć uszkodzone zęby?

Powstałe ubytki szkliwa są nieodwracalne. Wysiłek stomatologa skupia się na zatrzymaniu postępowania procesu, wykonaniu wypełnień oraz łagodzeniu dolegliwości bólowych. Konieczne jest wyeliminowanie przyczyny erozji, czyli wyleczenie choroby wywołującej uszkodzenia szkliwa lub zmiana nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zalecane są delikatne szczoteczki do zębów, które nie będą mocno ścierać szkliwa i płyny do płukania jamy ustnej. Stosuje się również fluoryzację w celu wzmocnienia zębów oraz środki zmniejszające bólowe objawy związane z nadwrażliwością na zimne i gorące pokarmy.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej