Blog Idental

Ból zęba po leczeniu kanałowym - z czego może wynikać?

Leczenie kanałowe jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnych zmian zapalnych w strukturze zęba. Często to jedyny sposób, który zapobiega ekstrakcji. Niestety, większość pacjentów kojarzy endodoncję z najbardziej bolesnymi zabiegami w gabinetach stomatologicznych. Takie skojarzenie nie jest do końca prawdziwe, gdyż endodoncję we Wrocławiu m.in. w naszym gabinecie Idental Clinique wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia. Niemniej ze względu na inwazyjność zabiegu, trzeba liczyć się z tym, że ból zwykle odczuwa się dopiero po jego wykonaniu. Co może być przyczyną dyskomfortu oraz czy ból po leczeniu kanałowym jest powodem do obaw? O tym, kiedy powody do zmartwień są uzasadnione, przeczytasz poniżej.

Z jakiego powodu odczuwa się ból po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym nie powinien być powodem do zmartwień, nawet jeśli utrzymuje się do 3 tygodni. I choć zwykle ustępuje po 3-4 dniach, są pacjenci, którzy uskarżają się na dyskomfort znacznie dłużej. Ból lub odrętwienie np. podczas nacisku czy dotyku zazwyczaj jest wynikiem tego, że tkanki zostały podrażnione podczas zabiegu. Wpływ na to ma stosowanie różnych narzędzi dentystycznych oraz aplikacja substancji używanych do wypełniania kanałów korzeniowych. Podczas endodoncji naruszone zostają nie tylko tkanki leczonego zęba, ale także często te z nim sąsiadujące, co może być przyczyną np. bólu całej szczęki.

Powodem nadwrażliwości może być także utrzymujący się stan zapalny, który nierzadko nie znika od razu po zakończeniu leczenia. Niestety zdarzają się też przypadki, w których zapalenie nie ustępuje nawet po upływie kilkunastu dni. W takiej sytuacji ból może wynikać z niepoprawnie przeprowadzonego zabiegu bądź też może być rezultatem rozwoju stanu zapalnego, który nie został dostatecznie wyleczony. Do najczęstszych błędów zalicza się niedokładne usunięcie miazgi lub niewłaściwe oczyszczenie kanałów korzeniowych, do których przedostają się bakterie, pogłębiające stan zapalny. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ponowna wizyta u stomatologa i powtórzenie zabiegu.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej