Blog Idental

Czy wybielanie przebarwionego, martwego zęba jest możliwe?

Przeszedłeś leczenie kanałowe zęba i w związku z tym zaczął on ciemnieć? Niestety taka kolej rzeczy niekiedy bywa wynikiem nieprawidłowego leczenia. Nie musisz się jednak obawiać o to, że jeden ciemniejszy ząb zaburzy estetykę Twojego uśmiechu. Istnieją skuteczne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, dzięki którym można usunąć przebarwienia i przywrócić biel zęba. Jednym z nich jest wybielanie. Wybielanie zębów to nie tylko metoda, dzięki której można wyeliminować przebarwienia ze zdrowych zębów, ale także i tych martwych, które straciły biały kolor z powodu niedokładnego usunięcia martwej tkanki zęba. Na czym polega wybielanie i jakie są jego efekty? Sprawdź to, czytając poniższy artykuł.

W jaki sposób można wybielić martwego zęba?

Zabieg wybielania martwego zęba przeprowadza się na dwa sposoby. Wśród najpopularniejszych technik wymienia się Walking Bleaching oraz Power Bleaching. Obie metody muszą być poprzedzone wykonaniem zdjęcia RTG, na podstawie którego można zweryfikować stan zęba. Jeśli wcześniejsze leczenie kanałowe zostało przeprowadzone niewłaściwie, stomatolog musi ponownie wyczyścić kanał i podjąć się leczenia. Kiedy lekarz stwierdzi, że ząb kwalifikuje się do wybielania, rozpoczyna zabieg od otworzenia korony martwego zęba i zabezpieczenia jego korzenia. Dalej, w przypadku obydwóch wymienionych metod umieszcza wewnątrz komory zęba preparat wybielający.

Zastosowanie metody Walking Bleaching wiąże się z koniecznością założenia opatrunku i odczekania kilku dni na powtórzenie zabiegu. Takie zabiegi wykonuje się kilkukrotnie w zależności od stanu przebarwienia. Im ciemniejszy ząb, tym więcej zabiegów należy wykonać. Kiedy ząb odzyska pożądaną barwę, preparat się usuwa, a następnie zamyka komorę zęba. Metoda Power Bleaching z kolei to zabieg jednorazowy, do którego wykorzystuje się specjalną lampę. Preparat wybielający aplikuje się w ten sam sposób, z tą różnicą, że następnie ząb przez kilka minut jest naświetlany. Dalej środek wybielający się usuwa i powtarza cały proces aż do uzyskania satysfakcjonującego pacjenta efektu.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej