Blog Idental

Co się dzieje ze zgryzem po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego?

Przyczyn wad zgryzu może być wiele. Problem z nieprawidłowo ukształtowanym zgryzem często jest wynikiem wad genetycznych lub niewłaściwych nawyków z okresu niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Ssanie smoczka lub kciuka, oddychanie przez usta czy zła pozycja języka to tylko część z nich. Niekiedy problem może być też wynikiem braku higieny jamy ustnej lub zaniedbań w leczeniu uzębienia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można skorygować wady zgryzu. Jednym z nich jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czy jego zdjęcie jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia ortodontycznego.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego – czy to koniec leczenia?

Osoby, które decydują się na korektę wad zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, z niecierpliwością czekają na jego zdjęcie. Dla wielu pacjentów pozbycie się go oznacza koniec leczenia i możliwość cieszenia się z pięknego uśmiechu. Niestety, taki scenariusz nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. I choć prawdą jest, że po zdjęciu aparatu, można już cieszyć się zadowalającym efektem, leczenie np. w naszej klinice Idental Clinique w zakresie ortodoncji we Wrocławiu na tym się nie kończy. W tym miejscu rozpoczyna się leczenie retencyjne. Retencja to proces, który polega na stabilizacji skorygowanego uzębienia.

Dlaczego nie da się go pominąć? Etapu stabilizacji uzębienia nie można pominąć ze względu na to, że zęby po zdjęciu aparatu mogą się przesuwać, wracając na miejsca sprzed leczenia ortodontycznego. Aby uniknąć takich sytuacji i utrzymać uzyskane efekty, wskazane jest noszenie aparatu retencyjnego. Aparaty retencyjne dzieli się na stałe i ruchome. Stałe to rodzaj drucików, które przykleja się do wewnętrznej powierzchni zębów. Funkcję ruchomych aparatów retencyjnych pełnią z kolei:

  • wkładki termoformowalne, czyli przezroczyste płytki, które można swobodnie nakładać i zdejmować z zębów (przypominają nakładki do wybielania zębów),
  • płytki Havleya, czyli rodzaj nakładek, które przylegają do podniebienia i zębów (wyglądają podobnie do ruchomych aparatów ortodontycznych).

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej