Blog Idental

Bruksizm - czym jest, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie?

Bruksizm to niekontrolowane zgrzytanie zębami. Schorzenie to dotyka ludzi w różnym wieku, ale większość z nich w ogóle nie wie, że ma z nim do czynienia. Objawy bruksizmu da się zauważyć najczęściej w nocy podczas snu, dlatego osoba, która zgrzyta zębami, często nie jest świadoma tego, co robi. Zwykle dowiaduje się o tym od partnera bądź też dopiero później zauważa istotne zmiany w obrębie jamy ustnej, które są konsekwencjami nieleczenia tej dolegliwości.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przyczyny bruksizmu nie są do końca znane. Określa się jedynie grupę czynników, które zwiększają ryzyko jego występowania. Zalicza się do nich przewlekły stres oraz zaburzenia psychiczne. Nadmierna i niekontrolowana aktywność mięśni żuchwy bywa też skutkiem tłumionej agresji lub nieumiejętności radzenia sobie z emocjami. Wśród innych powodów wymienia się także:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • wady zgryzu,
  • urazy zgryzu,
  • źle dopasowane plomby, protezy lub korony,
  • nieprawidłowe wypełnienia zębów,
  • obecność pasożytów w organizmie,
  • częste żucie gumy.

Czy bruksizm mija samoistnie?

Z bruksizmu nie da się samodzielnie wyleczyć, dlatego w przypadku zauważenia objawów tej dolegliwości, koniecznie trzeba umówić się na konsultację do dentysty. Wczesna diagnostyka pozwala zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Należy mieć świadomość, że zbagatelizowanie bruksizmu prowadzi do:

  • problemów z uzębieniem, takich jak np. starcie powierzchni zębów, odsłonięcie korzeni zębowych czy popękanie szkliwa,
  • dolegliwości bólowych głowy, stawu skroniowo-żuchwowego, a nawet mięśni przykręgosłupowych,
  • deformacji kształtu twarzy.

Jak leczy się bruksizm?

Leczenie bruksizmu to wieloetapowy proces, który zależy od rozpoznania jego przyczyny. Jeżeli mowa o podłożu psychicznym, może objąć terapie u psychologa bądź leczenie farmakologiczne. Jeśli wynika z problemów stomatologicznych, wymaga interwencji dentysty. Stomatologiczne leczenie bruksizmu może dotyczyć m.in. wyrównania zgryzu, założenia aparatu ortodontycznego lub prawidłowego dopasowania plomb, koron czy protez. Problem ze zgrzytaniem zębów eliminuje też stosowanie szyny relaksacyjnej. W niektórych przypadkach rozwiązaniem bywa wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolicę stawu skroniowo-żuchwowego.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej