Blog Idental

Jakie objawy świadczą o zapaleniu przyzębia?

Zapalenie przyzębia to schorzenie jamy ustnej, które objawia się zmianami chorobowymi w obrębie dziąseł, błony śluzowej wyrostka zębodołowego, kości zębodołu oraz ozębnej. Zmiany te wywołuje obecność bakterii, których bytowanie na płytce nazębnej, może być efektem nieprawidłowej lub niedostatecznej higieny jamy ustnej. Zapalenie przyzębia, choć stricte nie dotyczy samych zębów, może stanowić poważne zagrożenie dla ich stabilności. Nieleczone bywa nawet przyczyną ich utraty. Szczególnie ważne jest więc szybkie rozpoznanie tej choroby i wdrożenie stosownego leczenia.

Co może wskazywać na zapalenie przyzębia?

Pierwsze problemy z przyzębiem da się zauważyć już podczas codziennej higieny jamy ustnej. Mogą wskazywać na nie krwawienia podczas szczotkowania zębów. Często towarzyszy im też duża wrażliwość dziąseł. Innym objawem zapalenia przyzębia jest nieprzyjemny zapach z ust, zazwyczaj wyczuwalny przez samego Pacjenta. W kolejnych stadiach choroby da się zauważyć rozległe obrzęki dziąseł. Niekiedy powodem do obaw staje się wyraźnie zwiększona ruchomość zębów. Odsłonięcie korzeni zębowych oraz rozchwianie zębów w dziąsłach to już jednak symptomy, które świadczą o poważnym zaawansowaniu choroby.

Metody leczenia zapalenia przyzębia

Leczeniem chorób przyzębia zajmuje się dziedzina stomatologii zwana periodontologią. We Wrocławiu periodontologia stanowi część usług stomatologicznych naszej kliniki dentystycznej Idental Clinique. W przypadku zapalenia przyzębia wykorzystujemy różne metody leczenia w zależności od stadium choroby. Przede wszystkim stawiamy na najważniejszą w tym aspekcie profesjonalną higienizację jamy ustnej. Ponadto usuwamy kamień nazębny oraz wdrażamy metody regeneracji zniszczonych tkanek. W razie potrzeby zalecamy również leczenie antybiotykowe.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej