Blog Idental

Jak często należy dokonywać kontroli zębów u stomatologa?

Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom jamy ustnej. Aby zachować zdrowe i piękne zęby, niezbędna jest regularna kontrola u dentysty. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny, co podlega kontroli u stomatologa oraz jak często należy kontrolować zęby u dentysty.

Znaczenie regularnej kontroli zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla ogólnego zdrowia i pięknego uśmiechu. Aby mieć pewność, że zęby i dziąsła pozostają zdrowe, ważne są regularne wizyty u stomatologa. Pozwalają one na wczesne wykrycie potencjalnych problemów, co umożliwia szybkie i skuteczne leczenie. Podczas przeglądów stomatologicznych lekarz czyści zęby z kamienia nazębnego i stosuje fluoryzację w celu zabezpieczenia zębów przed próchnicą.

Co podlega kontroli u stomatologa?

Podczas kontroli stomatologicznej dentysta bada zęby, dziąsła i jamę ustną pod kątem wszelkich oznak próchnicy lub infekcji. Wykonywana przez nas usługa profilaktyki stomatologicznej we Wrocławiu obejmuje również zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym możemy się upewnić, czy w uzębieniu pacjenta nie ma ubytków lub innych problemów niewidocznych gołym okiem. Podczas wizyty omawiamy także wszelkie zabiegi, które mogą być konieczne w przyszłości.

Jak często należy kontrolować zęby u dentysty?

Zaleca się, aby gabinet dentystyczny odwiedzać co najmniej dwa razy w roku w celu przeprowadzenia rutynowej kontroli. Jednak u osób z większym ryzykiem wystąpienia chorób zębów i dziąseł, np. u palaczy czy u osób z cukrzycą, wizyty kontrolne powinny odbywać się częściej, nawet co trzy miesiące. Co ważne, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z zębami, należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej