Blog Idental

Na czym polega ekstrakcja zęba zatrzymanego?

Ekstrakcja zęba zatrzymanego to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu zęba, który nie wykazuje tendencji do samoistnego wyrżnięcia się w jamie ustnej. Ząb zatrzymany może być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych, dlatego jego ekstrakcja jest często konieczna. W niniejszym artykule omówimy przyczyny i objawy zęba zatrzymanego oraz proces leczenia.

Przyczyny występowania zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany może wystąpić u każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Przyczyną tego stanu może być niewystarczająca ilość miejsca w łuku zębowym, co prowadzi do braku możliwości wyrżnięcia się zęba. Innymi przyczynami mogą być również zaburzenia hormonalne, genetyczne czy urazy mechaniczne. Często zęby zatrzymane to ósemki, ale problem może dotyczyć również innych zębów.

Objawy zęba zatrzymanego

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mają ząb zatrzymany, ponieważ nie zawsze towarzyszą temu dolegliwości bólowe. Objawy mogą jednak wystąpić w przypadku powikłań, takich jak zapalenie dziąsła czy torbiel. Wówczas pacjent może odczuwać ból, obrzęk i uczucie dyskomfortu w okolicy zęba zatrzymanego. Warto regularnie kontrolować stan swojego uzębienia, aby wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Diagnostyka i kwalifikacja do zabiegu

Aby dokładnie ocenić stan zęba zatrzymanego oraz okolicznych tkanek, stomatolog wykonuje badanie kliniczne oraz zdjęcie rentgenowskie. Na podstawie tych badań lekarz może określić, czy ekstrakcja jest konieczna oraz jak powinien przebiegać zabieg.

Przebieg zabiegu ekstrakcji

Ekstrakcja zęba zatrzymanego jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog np. z Wrocławia nacina dziąsło w okolicy zęba zatrzymanego, a następnie odsłania korzeń zęba. W zależności od sytuacji lekarz może podzielić ząb na mniejsze fragmenty, aby ułatwić jego usunięcie. Po ekstrakcji miejsce zabiegu jest starannie oczyszczane i zszywane.

Okres rekonwalescencji

Po zabiegu ekstrakcji zęba zatrzymanego pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza, aby uniknąć powikłań. Należy unikać gorących napojów, palenia tytoniu oraz wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu. Stosowanie lodu na policzek może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. W razie potrzeby lekarz może przepisać leki przeciwbólowe oraz antybiotykoterapię.

 

Zobacz także:
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Więcej
Protetyka
Protetyka
Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów.
Więcej
Implanty
Implanty
Implantologia to najnowsza i najbardziej ekskluzywna forma uzupełniania braków zębowych. Implant jest elementem zastępującym korzeń własnego zęba.
Więcej
Endodoncja
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Próchnica zębów to najczęstszy problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Leczenie zachowawcze pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Więcej
Chirurgia
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. To nie tylko zabiegi usuwania zębów, ale także przygotowujące pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego.
Więcej
Periodontologia
Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych.
Więcej
Ortodoncja
Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i estetycznego uśmiechu. Może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Więcej
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka Stomatologiczna
Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Systematycznie i prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, uzębienia oraz pięknego uśmiechu.
Więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Nasze pociechy bywają czasami bojaźliwe i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Więcej